Louisiana Tech University Logo

Louisiana Tech University


News @ Tech

Louisiana Tech awards nearly 300 degrees at fall commencement

Louisiana Tech University held its fall commencement ceremony Saturday, Nov. 18, in the Thomas Assembly Center, and 284 degrees and one dual degree were awarded.

ALABAMA

  • Fort Payne: Gary McPherson, Bachelor of Science

ARKANSAS

  • Crossett: Taylor Alexis Brumley, Bachelor of Science
  • El Dorado: Lazaro Huapeo, Bachelor of Science; Kimberly Ann Tucker, Bachelor of Arts; Mary Ann Wood, Master of Business Administration
  • Jacksonville: Raheem Jamaal Appleby, Bachelor of Arts
  • White Hall: Warren Glenn Wolf, Master of Accountancy

ARIZONA

  • Chandler: Robert Colby Hamilton, Bachelor of Science

CALIFORNIA

  • Lemon Grove: Zach Joseph Norcross, Master of Science Engineering

COLORADO

  • Thornton: Jessica Ball, Bachelor of General Studies

FLORIDA

  • Clermont: Ashley Stone Dexter, Master of Science

GEORGIA

  • Alpharetta: Keaston Brandon Walker, Bachelor of Science Health and Physical Education
  • Lawrenceville: Mychal Alphonzo Miller, Bachelor of Science

HAWAII

  • Honolulu: Tiffany Tin-yee Tam, Bachelor of Interdisciplinary Studies

IDAHO

  • Boise: Alison Steven, Master of Arts in Teaching

ILLINOIS

  • Chillicothe: Sarah Marcia Daum, Bachelor of Science
  • Emington: Casey Lane Wyllie, Master of Science

LOUISIANA

  • Addis: Cody G. Daigle, Bachelor of Science
  • Alexandria: Alex Joseph Ekermeyer, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; Kristin N. Quarles, Bachelor of Interdisciplinary Studies
  • Arcadia: Tina Michelle Richard, Bachelor of Interdisciplinary Studies
  • Baker: Chase T. Cashio, Bachelor of Science Construction Engineering Technology
  • Bastrop: Kyler Bush-Bachelor of Science Electrical Engineering Technology
  • Baton Rouge: Blake V. Dauzat, Bachelor of Science Construction Engineering Technology: John Stuart Lebas-Bachelor of General Studies
  • Benton: Zaheerah Nadiyah El-amin, Doctor of Education Education Leadership
  • Bernice: Zachary T. Wilson, Bachelor of Science
  • Bienville: Christopher David Coleman, Graduate Certificate
  • Bossier: Caitlin Michelle Dempsey, Bachelor of Science; Rosalba Varela Quiroz, Master of Arts Counseling and Guidance
  • Bossier City: Cassandra Bradford, Bachelor of Science; Olivia P. Broussard, Bachelor of Science; Brenda Hatcherson Brown, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Tonya Lakesha Calloway, Master of Arts; Judith Patrice Hall, Master of Arts Counseling and Guidance; Jhane Lashea Jones, Bachelor of Science; Matthew E. Loyd, Bachelor of Science; Alexis G. McCown, Bachelor of Science Health and Physical Education; Kimberly Rayvon Patterson, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Justin R. Price, Bachelor of Science Mechanical Engineering; Tyler Dunne Samples, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Ashley N. Stuteville, Master of Science; Kathryn Lindsey Vandenboom, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Madeline R. Wheelahan, Bachelor of Arts
  • Calhoun: Brett Alan Gardner, Bachelor of Science Computer Science; Cade Guillory, Bachelor of Science; Kimberly R. Hodge, Bachelor of Arts; Gage Gregory Otwell, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Zachary Ryan Staples, Bachelor of Science
  • Choudrant: Timothy Brian Bond, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; Chase E. Leehy, Bachelor of Science; Mason Edward McElduff, Bachelor of Science
  • Columbia: Bridget Elizabeth Ellerbe, Master of Science Engineering and Technology Management
  • Coushatta: Regina Joelle Roney, Doctor of Philosophy
  • Denham Springs: David Sasser, Bachelor of Science
  • Deridder: Brett I. Hooks, Bachelor of Science; John Pearce III, Bachelor of Arts; Betty Ann West, Graduate Certificate
  • Downsville: Andrew Thomas Aswell, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; Savannah B. Chrisman, Bachelor of Science
  • Doyline: Erin Renee Smith, Bachelor of Science
  • Dubach: Kyle P. Dickerson, Bachelor of Science
  • Eros: Matthew Aaron Lofton, Bachelor of General Studies
  • Farmerville: Jeremy Shannon Boyce, Master of Arts Counseling and Guidance; Brent G. Hill, Master of Business Administration; James M. Sparks, Master of Business Administration
  • Golden Meadow: Christy Forest Cheramie, Bachelor of Science Health Informatics and Info Management
  • Gonzales: Victoria Lyn Arnold, Bachelor of Arts
  • Hamburg: Wesley P. Wilkes, Master of Science
  • Hammond: Jordyn Becerra G’sell, Master of Arts Counseling and Guidance
  • Harvey: Ronald Joseph Lewis, Bachelor of Arts
  • Haughton: Jennifer L. Brown-terhaar, Master of Arts Counseling and Guidance; Catherine M. Byrd, Bachelor of Science; Morgan Brittany Cayton, Bachelor of Science; James Courtney Polk, Bachelor of Interdisciplinary Studies
  • Haynesville: Cheryl Darlene Taylor, Master of Education
  • Heflin: Nicholas Ray Powell, Bachelor of Science Construction Engineering Technology
  • Houma: Matthew Edward Braud, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Brock James Malbrough, Bachelor Of Science Mechanical Engineering
  • Jonesboro: Hunter Gabrielle Garlington, Bachelor of Science; Victoria Leann Smith, Bachelor of Science Secondary Education and Teaching Grades 6-12
  • Keithville: Ashton Lane Guin, Master of Science; Connor L. Howington, Bachelor of Science Computer Science
  • Lacombe: Maria Elise Harrison-Bachelor Of Science
  • Lafayette: Raquel Farrah Broussard, Graduate Certificate; Traci Barr Plaisance, Bachelor of Science Health Informatics and Info Management
  • Lake Charles: Gregory J. Richard, Bachelor of Science Mechanical Engineering
  • Laplace: Ardean Cora Miller, Master of Science Engineering and Technology Management
  • Leesville: Chad Parker, Graduate Certificate
  • Logansport: Dakio Clayton Williams, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion
  • Luling: Peyton M. Percle, Master of Arts Counseling and Guidance
  • Mandeville: Leighann M. Delatte, Bachelor of Science Health Informatics and Info Management; Collin Lockfield IV, Bachelor of Science; Colin David Pilcher, Bachelor of Science; Catherine Elizabeth Shiell, Bachelor of General Studies
  • Mansfield: Demetris Belton, Bachelor of Arts
  • Marksville: Marlin Preston Thompson, Bachelor of Science
  • Metairie: Quinton Terrell Powell-Master of Science
  • Minden: Kohl D. Andes, Bachelor of Science Forestry; Hunter Lee Estabrook, Bachelor of Science; Watonya Tenette Jackson, Master of Education; Bruce Ellis Miles, Graduate Certificate
  • Monroe: Rhonda Lynn Albritton, Graduate Certificate; Haley Nicole Ballinger, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; John B. Brooks, Master of Science Engineering and Technology Management; Anne Nichols Brown, Bachelor of Arts; Emerson Marie Heflin, Bachelor of Arts; Virginia Louise Mercer, Bachelor of Science; Phillip Edmond Paul, Graduate Certificate; Allison Lea Wyles, Bachelor of Science
  • Norco: Jesse Patrick Bryant, Bachelor of Science Chemical Engineering
  • Oak Grove: Brannon Chase Hemphill, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion
  • Opelousas: David Fitzgerald Bellard Jr., Bachelor of Science
  • Paulina: Peyton A. Duhe, Bachelor of Science
  • Pearl River: Madison Claire Doll, Bachelor of Science
  • Pioneer: Kody Steven Brown, Bachelor of Science
  • Pitkin: Tyler Glenn Doyle, Bachelor of Science
  • Ponchatoula, John Jacob Kraft IV, Bachelor of Science Construction Engineering Technology
  • Port Allen: Rebecca Clare Kleinpeter, Bachelor of Arts
  • Prairieville: Karina Michelle Butler Perez, Bachelor of Science
  • Quitman: Kara Blake Austin, Bachelor of Science Elementary Education Grades 1-5; Andrew Dalton Hill, Bachelor of Science Forestry
  • Ruston: Md Ashique Ahmed, Master of Science Engineering; Richard Darko Appiah, Doctor of Philosophy; Matthew Lanier Ard, Bachelor of Science; Martin Aviles, Bachelor of Arts; Anne-Marie Baker, Graduate Certificate; Mallory Kay Ballard, Bachelor of Science; Ashok Baniya, Master of Science Manufacturing Systems Engineering; Sujan Baral, Graduate Certificate; Cody Eric Boney, Bachelor of Arts; Hugh Braddock, Bachelor of Arts; Avery Allen-Joseph Broussard, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Eric Christopher Burns, Bachelor of Arts; Trinity W. Burns, Bachelor of Science; Kacie Michelle Chenevert, Bachelor of Science, Middle School Education Grades 4-8; Meghan G. Corie, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; Caleb Stephen Daniel, Bachelor of Arts; Malek Osama Darandary, Bachelor of Science; Brandon Rivers Davis, Bachelor of Science; Patrick Thomas Doss, Bachelor of Science; Drake J. Doumit, Master of Arts; Jacob Duke, Master of Business Administration; Gaurab Dutta, Doctor of Philosophy; Tosherian S. Fisher, Master of Science Engineering and Technology Management; Jackie Mcdonald Flournoy, Bachelor of Science Secondary        Education and Teaching Grades 6-12; Shannon C. Frasier, Bachelor of Science Health and Physical Education; Chandler Grace Haddox, Bachelor of Science; Harrison D. Haley, Bachelor of Science; Jennifer Lauren Haley, Master of Arts; Aja D’lin Hebert, Bachelor of Arts; Evan Garley Helams, Bachelor of Fine Arts Graphic Design; Bo Hou, Doctor of Philosophy; Liping Hua, Master of Science Engineering; Mitchell Hutchison, Bachelor of Science Secondary Education and Teaching Grades 6-12; Md Monirul Islam, Master of Science Engineering; Ziyi Jiang, Master of Arts Counseling and Guidance; Teja Kakulvar, Master of Science Computer Science; Maegan Elizabeth Kammerdeiner, Bachelor of Science; Bharat Kumar Karumuri, Doctor of Philosophy;     Disha Kashyap, Master of Science Engineering and Technology Management; Bibhor Katwal, Master of Science Engineering and Technology Management; Pratik Kc, Doctor Of Philosophy; Cassidy Marie King, Bachelor of Science; Guan Tsern Kuo, Master of Science Engineering; Nicholas Letendre, Bachelor of Science; Wennan Ma, Master of Science Engineering; Matthew Paul Manning, Master of Business Administration; Cyndi Marina Mbagui Matsanga, Graduate Certificate; Cody S. McLeland, Master of Science Molecular Science and Nanotechnology; Zachary Thomas Mire, Bachelor of Science; Jonas Hogan Montoute, Doctor of Philosophy; Joseph Thomas Murphy, Bachelor of General Studies; Dhananjay K. Naik, Master of Science Molecular Science and Nanotechnology; Brittany Schimmel Napper, Master of Arts in Teaching; Chinedu Joseph Okafor, Master of Science Engineering; Efuare Daniel Okougbo, Bachelor of Science; Juwon Park, Bachelor of Science; Swadeep U.       Patel, Master of Arts; James Colton Phillips, Bachelor of Science; Byron Tyler Pierot, Bachelor of Science Forestry; Savanah D. Russell, Master of Arts Counseling and Guidance; Sreenivasa Rao Sanakam, Doctor of Philosophy; Cody Lee Sanderson, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Sai Sanjay Sivva, Master of Science Computer Science; Jermiran M. Spivey, Bachelor of Arts; Denial Muhammad Sumy, Master of Science Engineering; Daniel Garrett Sutor, Bachelor of Science; Chase Hayden Thompson, Bachelor of Science Health and Physical Education; Demetra S. Tobin, Bachelor of Arts; Olivia Anne Vincent, Bachelor of Science; Yunlong Wang, Master of Business Administration; Matthew Dylan Whitlock, Bachelor of Science Computer Science; Hongyu Xie, Master of Science Engineering; Yuan Xu, Graduate Certificate; Kaiwen Yao, Master of Science Engineering; Raghuvara Bharadwaj Yendluri, Doctor of Philosophy; Yan Yu, Master of Science Engineering
  • Sarepta: Anne M. Theriot, Bachelor of Fine Arts Graphic Design
  • Shreveport: Alberto V. Baca. Master of Arts; Stephen Glenn Bailes, Bachelor of Science; Pooja Basnet, Doctor of Audiology; Dylan K. Baudoin, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Christine Lucile Black, Master of Arts; Mollie Catherine Blunt, Doctor of Education Education Leadership; Charles T. Bryant, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Robert Francis Conway Jr., Graduate Certificate; Benjamin Daniel Crouthers, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Sterling Xavier Davenport, Bachelor of Arts; Mark Daniel Duty, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Trena Leigh Edwards, Master of Arts Counseling and Guidance; John Mcginty Frazier, Bachelor of Arts; Shante Lavette Gardner, Master of Education; Toya Tucker     Graham, Doctor of Education Education Leadership; Lena F. Harris, Graduate Certificate; Chantanell M. Johns, Bachelor of General Studies; Blake Alexander Johnson, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion; Cassie Jo Lindsey, Master of Arts in Teaching; Mitchell J. McCallon, Bachelor of Arts; Kathryn Leigh Miller, Bachelor of Science; Mary Elizabeth O’Neal, Bachelor of Interdisciplinary Studies; Jonathan Ratliff, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Tara Lea Schuler, Bachelor of Science; William Daniel Simmons, Bachelor of Science; Jacob Thomas Snyder, Bachelor of Science Construction Engineering Technology; Linda F. Thomas, Graduate Certificate; Michael Garrett Thomas, Graduate Certificate; Peter Z. Vetter, Bachelor of Science; Brianna Jean Walker, Bachelor of Interdisciplinary Studies; William J. Walker, Bachelor of Science Civil Engineering; Britt Alan Westby, Bachelor of Science; Angela Renee Williams, Master of Arts Counseling and Guidance; Clint Robert Woods, Bachelor of Science
  • Sibley: Brandi Victoria Kea, Bachelor of General Studies
  • Sikes: Alexa Brianne Tucker, Bachelor of Science
  • Slidell: Joseph M. Robert, Bachelor of Science
  • Springfield:  David G. Hoover II, Bachelor of Science Architectural Studies
  •  Sterlington: William P. Foti, Bachelor of Science Cyber Engineering; Jordan Kevin Washam-Bachelor of Science
  •  Tallulah: Precious Davielle Moore, Bachelor Of Science
  • Vivian: Jake Conly, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion
  • Welsh: Makenzie Klaire Miller, Bachelor of Science
  • West Monroe: Victoria Leigh Alexander, Bachelor of Arts; Sarah Elizabeth Dulaney, Bachelor of Arts; Brittney Allison Gamble, Bachelor of Science; Lauren Brooke Hampton, Bachelor of Science; Abitha Murugeshu Heimbuck, Graduate Certificate; Ethan A. Jaspers, Bachelor of Science; Connor Jacob McIntosh, Bachelor of Science; Nicholas Aron Meade, Master of Arts Counseling and Guidance; Logan James Pearce, Bachelor of General Studies; Ashton Pilcher, Bachelor of Science; Jonathan Terry Roberts, Bachelor of Arts; Donna Scallan, Master of Arts Counseling and Guidance; Sarah E. Wheat, Bachelor of Interdisciplinary Studies
  • Westwego: Joshua Wayne Schexnayder, Bachelor of Science
  • Zachary: Melissa Sullivan Billeaud, Master of Arts; Boston N. Scott, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion

MICHIGAN

  • Coopersville: Kevin Michael Gaynor, Master of Science Engineering and Technology Management
  • Sterling Heights: Anagh Chandra Pradhan, Master of Science Engineering and Technology Management

MISSOURI

  • Wheatland: Xavier Jacob Pearson, Master of Science

MISSISSIPPI

  • Hattiesburg: Barry A. Wooten, Bachelor of Science
  • Ocean Springs: Madeline Claire Gibson, Bachelor of Science

MONTANA

  • Billings: Lauren Rae Kelly, Bachelor Of Science

NEW HAMPSHIRE

  • Hollis: Jennifer A. Arpin, Master Of Science

NEW YORK

  • Newport; Michael James Sweeney, Master Of Arts

OHIO

  • Sprigboro: Amy Caitlin Colbert, Graduate Certificate

OKLAHOMA

  •  Chickasha: Chelsea Lanae Paul, Bachelor of Science
  • Tulsa: John James Meehan, Bachelor of Science Mechanical Engineering

PENNSYLVANIA

  • Kunkletown: Tarik Williams, Graduate Certificate

SOUTH CAROLINA

  • Irmo: Paul Wright, Graduate Certificate
  • Laurens: Annie Kate Lee, Bachelor of Science
  • Seneca: Jason Lane Brewer, Master of Science Engineering and Technology Management

TEXAS

  • Allen: James Alan Solow, Doctor Of Philosophy
  • Arlington: Antwine William McFarland Jr., Master of Science Molecular Science and      Nanotechnololgy; Luke R. Neeley, Bachelor of Science
  • Beaumont: Corbrielle Nelena Boulard, Bachelor Of Science
  • Denison, William Hudson Parker, Bachelor of Science; Tara Deanne Will, Bachelor of Science Industrial Engineering
  • Flint: Blake E. Hamblett, Bachelor of Science
  • Flower Mound: Matthew Tyler Holcombe, Bachelor of Arts
  • Henderson: Callie Ann Billingsley, Bachelor of Science
  • Houston, Jeremy Justin Farrar, Bachelor of Science; Zachary Thomas Hamilton-Bachelor of Science
  •  Huffman: Kelly Susan Stewart, Master of Arts
  • Iring: Arbind Kumar Yadav, Bachelor of Science
  • Katy: Marley Adenia Jackson, Graduate Certificate
  • Montgomery: Adam S. Goldenberg, Bachelor of Science
  •  Nacogdoches: Calee Jo Holcombe, Doctor of Business Administration
  • San Antonio: Kelly Paul Frederick, Bachelor of General Studies
  • Spring: Tyla Dyanna Young, Bachelor of Science Kinesiology and Health Promotion
  • Sugarland: Nathan Samuel Cawthon, Bachelor of Science
  • Sulphur Springs: Cody Michael Brown, Bachelor of Science
  • Tarrant: Kelly G. Rhodes, Bachelor of Science

WASHINGTON

  • Bothell: Jeremiah Robert Spring, Bachelor of General Studies